Історія школи

 

Відомості про виникнення

школи в селі Рачин

   Першою школою в Рачині називали навчання у дяка. Ми говоримо про кінець XIX ст., приблизно 1868-1872 роки. Населення в той час було неписьменним. Дяк був першим, хто почав клопотатися про освіту місцевих жителів. Навчання проходило на його ж квартирі, приходило від 3-х до 7-ми учнів. Так тривало до 80-х років ХІХ ст.

Приблизно в 1889 році громада села виділяє будиночок для навчання школярів. Так відкривається нова школа, де першим вчителем стає уродженець м.Горохова – Міндюк. Він вже крім читання і письма вчив дітей арифметики. Діти сиділи на стільцях за одним великим столом. Ця школа існувала до 1914 року, до початку Першої світової війни.

З 1914 до 1922 року точилися бої і все населення емігрувало на чужину.

1922 рік повертає всіх, хто залишився живий, у рідне село. І ось тоді виникає потреба у відродженні школи. Вагомий внесок у цю справу внесла Євгенія Кіндратівна, що жила на вулиці Соколиній. Нині на місці школи стоїть колгоспний двір. Вчителем погодилася бути дочка пана Зеленського із села Озірець. Програма навчання була значно ширша, вчили більше предметів.

Чехи-колоністи, які проживали в той час на території села, вирішують побудувати власну школу посеред своєї колонії, яку називали Новий Рачин. Почали заготовляти матеріал і гроші. В 1924 році чехи тимчасово облаштували під школу хлів Кучери Франтікса. А вже у 1928 році був обладнаний один клас у справжній школі. З Чехії приїздить вчитель – Свобода, який працює з 1928 по 1932 рік. В цьому ж 1932 році в наше село прибув з Чехії

молодий вчитель Невечеря. В чеську школу ходили діти з усього села. Вік дітей був від 7 до 14-ти років. В 1-му класі навчалися 1 рік, в другому – також 1 рік, в третьому – 2 роки, а в 4-му – 3 роки велося навчання. З 1934 року працює новий вчитель – Доміна Станіслав, по національності – поляк, із Замостя. Предмети викладалися польською мовою, але 2 години на тиждень вивчали українську. Ця школа проіснувала до 1939 року.

17 вересня 1939 року відкривається радянська школа. Вчителями тут були Шевчук Василь Прокопович і Федончук Роман Климович – жителі села Рачин. Але в 1941 році школу закривають німецькі окупанти і засипають її зерном. Але в кінці того ж таки 1941 року школу знову відкривають і директором стає Качалуба Оксана. Відкривається 5-й клас, потім відкриваються 6-7 класи. Директором стала Таланівська Діна Никифорівна, а завучем – Пляцок Олексій Степанович.

З 1950 по 1957 рік директор школи – Боліла Марія Пилипівна, завуч – Пукавський Венедикт Васильович. На зміну Марії Пилипівній приходить Фісик Іван Денисович. Після нього школу очолив Рибальченко Федір Данилович. Після нього директором стає Шеремета Леонід Петрович з перервою в один рік (1974-1975), коли його замінила Пукавська Марія Андріївна.

Вчителями цієї школи були:

Борщ Клавдія Григорівна – вч. укр. мови і літератури;

Гороть Оксана Тимофіївна – вч. молодших класів;

Калитка Ніна Петрівна – вч. історії;

Клімчак Паша Іванівна – вч. нім. мови;

Ліпінський Степан Іванович – вч. рос. мови;

Федончук Ніна Романівна - вч. молодших класів;

Портянко Наталія Григорівна – вч. математики;

Каменюк Павліна Василівна - вч. молодших класів;

Титарчук Леонід Григорович – вч. арифметики;

П’ятак Євгенія Григорівна - вч. математики;

Панасюк Володимир Григорович – вч. фізики;

Солтис Галина Вячеславівна - вч. молодших класів;

Панасюк Галина Григорівна - вч. фізики;

Плахта Петро Григорович – вч. трудового навчання;

Куць Анастасія Антонівна - вч. укр. мови і літератури;

Юхимчук Євгенія Йосипівна - вч. молодших класів;

Адамчук Ніна Григорівна - вч. молодших класів;

Курилюк Надія Сергіївна – вч. укр. мови, організатор;

Дядюк Руслана Іванівна – вч. рос. мови;

Карп’як Євгенія Василівна – вч. укр. мови;

Прик Галина Сергіївна – вч. фізичного виховання;

Нечипорук Тетяна Іванівна – вч. математики;

Проіснувала школа 50 років.